Menü Kapat

Bodrum da Sokağa Çıkma Yasağı

bodrum sokaga cikma yasagi

Bodrum da Sokağa Çıkma Yasağı

Bodrum da sokağa çıkma yasağı Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde olduğu gibi üniversite sınavı nedeniyle devam ediyor. 81 ilin tamamında geçerli olan sokağa çıkma yasağı, Cumartesi günü sabah 09:00 da başlıyor 15:00 da bitiyor. Pazar günü ise sabah 09:00 da başlayan yasak 18.30 kadar geçerli. İç İşleri Bakanlığı kamuoyu ile paylaştığı genelge ile, yasaktan muaf tutulan kişi ve kurumları da açık şekilde paylaşmış oldu. Bodrum ilçemiz ve Türkiye genelinde sınav sırasında oluşacak yoğunluğu azaltmak amacıyla uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında, öğrenciler isterlerse toplu taşıma ile, isterlerse de özel araçları ile sınav yerine gidebilecek. Öğrencileri sınav yerine götürmek durumunda bulunan 1 kişi daha şoför statüsünde kısıtlamadan muaf sayılacak. 

bodrum sokaga cikma yasagi

Sokağa Çıkma Yasağı Ne zaman bitecek?

Bodrum sokağa çıkma yasağı, Pazar günü gerçekleştirilecek 2 oturumlu üniversite sınavının ardından, saat 18:30 da bitmiş olacak. Sınavın pazar günü 17:00 bitmesi planlanmış durumda. Yasağın 18:30 da bitmesi ise, sınav bitimi yaşanacak yoğunluğun önüne geçilmek istenmesi. Ayrıca şehirler arası ulaşım için bu hafta sonuna geçerli uçak, otobüs, tren vb. toplu taşıma araçlarından biletleme işlemi yapmış vatandaşlar da bu kısıtlamadan muaf tutulacaklar. Yol üzerinde gerçekleştirilen güvenlik kontrollerin de önceden alınmış biletlerini ibraz etmeleri yeterli olacak.

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Açık Olacak İşyerleri

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak gün ve saatlerde; ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, market, bakkal, manav, kasap. kuruyemişçi ile tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri (vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç). ikametlerine en yakın fırın, unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlıcılara gidip gelebilecektir.), İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri. Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri. Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Nüfus Müdürlükleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.), 

Akaryakıt istasyonları, Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50.000 nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda (kura ile tespit edilecek) lastik tamircisi. Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi) İçme suyu dolum tesisleri ile içme suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımını yapan şirketler). Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar.

İşyerlerinin devamı

Bulunduğu yerin İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından izin verilmesi şartı ile makarna, un ve unlu mamuller, süt, et, balık üretimi gibi temel gıda maddelerinin üretiminin yapıldığı tesisler ve kâğıt, kolonya üretimi başta olmak üzere hijyen malzemeleri ile bu malzemelerin üretimi için ihtiyaç duyulacak hammaddelerin üretiminin yapıldığı tesisler). Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar.

 Oteller ve konaklama yerleri, Gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan üretim tesisleri). Çalışanları inşaat/maden alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı veya çalışması devam eden büyük inşaatlar ile madenler Bu madde kapsamında inşaat ve konaklama aynı şantiye alanı içinde ise izin verilir. başka bir yerden çalışanların gelmesine ve şantiyede kalanların başka bir yere gitmelerine izin verilmez. Çalışma alanı sadece inşaat alanı/maden sahaları ile sınırlıdır. Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete basım matbaalar. Daha önceden sözleşmeye/taahhüde bağlanmış ve belirlenen süre içerisinde yetiştirilmesi gereken ihracata konu; mal, malzeme, ürün, araç-gereç üreten iş yerleri ve tesisler (mevcut zorunluluklarını ispatlamaları ve anılan şartlara uymaları kaydıyla. Zirai amaçlı akaryakıt satışı yapılan Tarım Kredi Kooperatifleri. Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından tespit edilecek ihtiyaca göre kura ile belirlenecek; zirai ilaç, tohum, fide, gübre vb. tarımsal üretime ilişkin ürün satışı yapan işletmeleri, Sebze/meyve toptancı halleri

Bodrum Sokağa Çıkma Yasağı Süresinde Nakliyat Hizmetleri

Bodrum sokağa çıkma yasağı süresinde anlaşma yapmış olduğumuz müşterilerimize nakliyat hizmetlerimiz kesintisiz devam edecektir. İç İşleri Bakanlığının yayınladığı genelde de kısıtlamadan muaf tutulan işletmeler arasında nakliye ve kargo firmaları da yer almaktadır. Sokağa çıkma kısıtlaması süresinde ihtiyaç duyabileceğiniz nakliyat işlemleriniz için bodrum nakliyat iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Mesaj Yaz
Kurtoğlu Nakliyat
Merhaba, Bodrum Nakliyat whatsapp destek hattına hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button